sobota, 18 kwietnia 2015

"Posłaniec" Lois Lowry


Tytuł: Posłaniec
Tytuł oryginału: Messenger
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 237
Opis: Odkąd Matty przybył do wioski sześć lat temu, z niesfornego chłopca wyrósł na odpowiedzialnego młodzieńca. Kierując się wizjami ślepego mentora, Matty przenosi wiadomości przez otaczający ich las. Tylko on jeden umie bez szwanku przedrzeć się przez śmiertelnie groźne pułapki i ma nadzieję, że w końcu zasłuży na miano posłańca.
Kiedy do ich świata przenika złowieszcza moc, zatruwając niezgodą i gniewem dotąd pogodnych mieszkańców, wioska zamyka granice przed światem zewnętrznym. Matty musi raz jeszcze stawić czoło lasowi, by dotrzeć do córki ślepego jasnowidza i przyprowadzić ją bezpiecznie do domu.
Ale nie tylko wioska się zmieniła. Choć Matty wiele razy bez problemów wędrował po lesie, teraz odkrywa, że znalazł się w złowrogim, bezlitosnym miejscu, gdzie nawet jemu grozi niebezpieczeństwo. Jasnowidz dobrze go wyuczył, chłopak potrzebuje jednak czegoś więcej niż mądrości starszego człowieka, by utrzymać przy życiu siebie i Kirę. Matty musi zapanować nad budzącą się w nim niezwykłą mocą, której nie potrafi nazwać ani odrzucić. Ów tajemniczy dar może okazać się jedynym ratunkiem dla wszystkich.       „Posłaniec” to trzecia część z serii „Dawca”, która w końcu złączyła ze sobą historie zawarte w poprzednich książkach. Autorka ponownie wprowadza w świat Jonasza i Kiry i pokazuje, jak pisać dobre książki.

Główny bohater, Matty, nie jest już tym rozbrykanym, niesfornym Mattem, którego poznaliśmy w Skrawkach Błękitu. Z „najgroźniejszym z groźnych” wyrósł na pomocnego młodzieńca, który odgrywa rolę posłańca w Wiosce. Mieszka razem z Widzącym, ślepcem, który przyjął go do siebie i traktuje jak syna, a sam Matty wykorzystuje to, że Las nie dał mu ostrzeżenia i może podróżować przez niego, aby roznosić wiadomości i odwiedzać swoją dawną wioskę. Jednak nad jego aktualnym domem zbierają się czarne chmury, a Matty odkrywa w sobie dar, który może jednocześnie coś uratować, a jednocześnie coś zniszczyć. W czasie, kiedy Las gęstnieje, Matty musi przyprowadzić do Wioski Kirę, swoją przyjaciółkę, która obiecała mu lata temu, że przyjdzie dzień, kiedy pójdzie razem z nim. I kiedy spokój w Wiosce zaburza tajemnicza siła, a mieszkańcy chcą raz na zawsze zamknąć bramy, nastaje ten czas. 
Historia trzyma w napięciu i wciąga. Autorka rozpisała akcję tak, aby czytelnik nie dowiedział się wszystkiego na raz, ale żeby mógł razem z Mattym poznawać jego dar. Co prawda, opisana na okładce książki, przeprawa przez las z kulawą Kirą u boku zaczyna się dopiero po minięciu połowy historii, ale czyta się bardzo szybko i czytelnik nawet nie zauważa, kiedy zbliża się już do końca. Autorka przez całą książkę powoli wprowadza w historię i rozpisuje każdy wątek powoli, aby zaskoczyć czytelnika zakończeniem. 
Z tytułowego „posłańca” niewiele jest w historii, brakuje mi tego rozwiniętego wątku i po zakończeniu obawiam się, że autorka już go nie rozwinie. Pomimo tego Matty jest postacią pozytywną i barwną, a nowy piesek u jego boku, Brykaś, dodaje wszystkiemu uroku. Chłopak pragnie w końcu otrzymać swoje prawdziwe imię i ma nadzieję, ze będzie ono brzmiało „Posłaniec”. 
Nie mogę się doczekać kiedy czwarty tom, „Syn”, trafi w moje ręce i w końcu wszystko się złączy w całość. Seria „Dawca” to jedna z tych serii, gdzie każda następna książka jest lepsza od poprzedniej, a historie bardziej ciekawsze, bardziej wprowadzające w świat bohaterów. Miło się czyta, kiedy wszystkie wątki rozwijane są powoli, zamiast narzutu informacji w jednym rozdziale, w czasie gdy w innych nie ma już nic ciekawego. U mnie seria pani Lowry zdecydowanie pozostawia po sobie niedosyt. 
Jak najbardziej polecam. Jeśli kogoś zniechęciła pierwsza część, bo przyznaję, że może być troszkę nudnawa w niektórych momentach, to następne części na pewno odpokutują całą nudę. 

Moja ocena:
10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i pozwalasz mi się rozwijać. Zostaw po sobie ślad; lubię, gdy wyrażasz swoją opinię. Chętnie się odwdzięczę i zajrzę do Ciebie, tylko zostaw link :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.