czwartek, 4 czerwca 2015

"Starter" Lissa Price


Tytuł: Starter
Autor: Lissa Price
Tytuł oryginału: Starters
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
Ilość stron: 400
Opis: Świat po wojnie bakteriologicznej, w którym nie ma ludzi między szesnastym, a sześćdziesiątym rokiem życia. Młodzi, Starterzy, trafią do zakładów dla nieletnich. starszy, Enderzy, mogą sobie kupić wszystko, czego tylko zapragną. Dzięki firmie Primie Destinations i jej rewolucyjnemu chipowi - nawet drugą młodość w ciele obcego nastolatka.

Straciła rodziców.
Potem dom.
W końcu własne ciało.
Zrobi wszystko, żeby je odzyskać.


Callie Woodland miała spokojne życie, kochającą rodzinę i dom. Myślała, że zło może ich nie dosięgnąć. A tymczasem od wojny bakteriologicznej szwenda się po ulicach, żywiąc się ochłapami i przenosząc się z jednego opuszczonego budynku do drugiego, bez rodziców, z chorym młodszym braciszkiem. Nie mają pieniędzy, a Tylerowi może zagrażać śmierć. Jedynym wyjście wydaje się zgłoszenie od banku ciał, gdzie Starterzy dobrowolnie oddają swoje ciała w ręce Enderów, którzy na krótko mogą znowu być nastolatkami. Firma Prime Destinations oferuje Callie duże pieniądze w zamian za trzy wynajmy jej ciała. Niestety, nikt nie miał pojęcia, co tak naprawdę planuje jeden z Enderów, który jej ciało chce wynająć, ani do czego to doprowadzi.

                Callie poznajemy w banku ciał, kiedy nie mając lepszego wyboru chce dać swoje ciało na wynajem. Potrzebuje pieniędzy dla chorującego brata i wszystko robi z myślą o nim. W Prime upiększają ją, usuwają wszelkie zadrapania, siniaki i ślady, które wskazywałyby na to, że mieszka na ulicy. Dwie pierwsze wynajmy przebiegają zgodnie z planem, zasypia z Prime i budzi się w Prime nie mając pojęcia, co Enderzy robili z jej ciałem. Jednak kiedy podczas trzeciego wynajmu budzi się na podłodze w klubie, wszystko wywraca się do góry nogami. Wydaje się, że w jej świecie ona sama nie wie, komu może już ufać.
                „Starter” jest książką, której futurystyczna fabuła ma swoje niejakie przyciąganie. Książka szybko zawładnęła Internetem i cieszy się popularnością wśród nastolatków. Mogłoby się wydawać, że taka książka nie ma żadnych wad i, rzeczywiście, trudno je dostrzec. Jednak ja podczas czytania zauważyłam, że autorka często przeskakiwała z jednego wątku na drugi, uprzedni pozostawiając gdzieś w tyle. Głowna bohaterka zarzeka się, że myśli tylko o braciszku, ale jednak coś w tym nie pasuje, zbyt łatwo o nim zapomina. Do tego, instynkt człowieka podpowiada, że na przykład jeśli coś złego jest z aparatem na zęby, wraca się do osoby, która go zakładała. Callie widząc, że z jej chipem jest coś nie tak, nie wraca co Prime i cieszy się tym, że ma pieniądze i dom, co ponownie sprowadza się do myśli o Tylerze.
                Pomimo tego fabuła jest naprawdę ciekawa, pojawiają się nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące sceny. Książkę czyta się szybko i wciąga, pozostawiając po sobie niejaki niedosyt. Autorka wybrała temat do napisania dosyć trudny a zarazem ciekawy i rzadko pojawiający się wśród książek dla nastolatków. Jak najbardziej polecam, książka zdecydowanie ma w sobie to coś, co na pewno spodoba się większości czytelnikom. 

Moja ocena:
7/10

3 komentarze:

 1. Czytałam i książka bardzo mi się podobała, dlatego nie mogę doczekać się drugiego tomu. Pozdrawiam :)

  someculturewithme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również chętnie sięgnę po drugi tom :)

   Usuń
 2. Opis jest zachęcający, ale jakoś nie ciągnie mnie do tej książki. Fajnie, że zauważyłaś wady. W recenzjach innych autorów zostały one nieuwzględnione.

  OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i pozwalasz mi się rozwijać. Zostaw po sobie ślad; lubię, gdy wyrażasz swoją opinię. Chętnie się odwdzięczę i zajrzę do Ciebie, tylko zostaw link :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.