sobota, 13 czerwca 2015

"Will Grayson, Will Grayson" John Green & David Levithan


Tytuł: Will Grayson, Will Grayson
Autor: John Green & David Levithan
Tytuł oryginału: Will Grayson, Will Grayson
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 353
Opis: Pewnego zimnego wieczoru w Chicago przecinają się ścieżki dwóch Willów Graysonów. Nazywają się tak samo, ale do tej chwili żyli w zupełnie różnych światach. Teraz ich życie rusza w całkiem nowym i nieoczekiwanym kierunku. Po drodze jest miejsce na przyjaźń i miłość, muzykę i futbol, a emocjonalna plątanina znajduje kulminację w najbardziej szalonym i spektakularnym musicalu, jaki kiedykolwiek wystawiono na deskach licealnych scen.
Prawdopodobieństwo, że spotkamy osobę o takim samym imieniu i nazwisku jak nasze jest tak naprawdę bardziej możliwe, niż sądzimy, ale nikt z nas codziennie rano po wstaniu z łóżka nie myśli, że akurat dzisiaj tę osobę spotkamy. Żaden z Willów Graysonów nie myślał o tym w ogóle, dopóki nie przyszło do złączenia się historii tych dwóch zupełnie różnych chłopaków.

                Pierwszy Will Grayson jest w stu procentach hetero i przyjaźni się z Kruchym Cooperem – ogromnym chłopakiem, który potrafi zjeść więcej niż sam waży. Jest prostym chłopakiem, ma nieco inne zdanie o związkach i trzyma się zasady siedzenia cicho. Zaś drugi Will Grayson jest gejem z głęboką depresją i negatywnym nastawieniem do siebie. Nie potrafi z nikim zawrzeć głębszych relacji, a jedynym jego przyjacielem jest Issac, którego poznał w Internecie.  Ich światy całkowicie różnią się od siebie i nikt by nie pomyślał, że mogą się ze sobą splątać.
                Historia o dwóch Willach Graysonach jest na pewno zabawna i, jak pisze na okładce, niegrzeczna. Nie szukając w tym żadnych głębszych myśli jest to świetna książka dla nastolatków, przepełniona humorem i z barwnymi bohaterami. Natomiast doszukując się czegoś głębszego, można zauważyć, że jest to książka mówiąca o tolerancji i akceptacji ludzi z innymi orientacjami, pokazująca, że nie warto wstydzić się tego, kim się jest i mówiąca, że nie jest najważniejsze, abyś ty sam przeżywał przygody, ale żebyś miał z kim je wspominać; jedną z głównych wartości jest przyjaciel.
                Bardzo podobała mi się ta książka, przywiązałam się zarówno do jednego Willa jak i drugiego i nie potrafię powiedzieć, któremu pisarzowi rozdziały wyszły lepiej, ponieważ i Green, i Levithan napisali je niesamowicie. Oboje wykreowali swoje postacie ciekawie i łatwo znaleźć w którejś z nich osobę podobną do siebie. Osobiście utożsamiam się nieco z Willem Graysonem Johna Greena i Jane.
                Sądzę, że ta książka przypadnie do gustu w większości nastolatkom, ale również i dorosłym, którzy lubią takie książki. Osobiście polecam każdemu. 

Moja ocena:
9/10

3 komentarze:

 1. - Hejka. Mam przyjemność powiadomić Cię o nominacji do TAGu. Serdecznie gratuluję. :) Więcej informacji szukaj tutaj:
  http://corkakrwi.blogspot.com/2015/07/tag.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że nie istnieje osoba, która ma tak samo na imię i nazwisko jak ja. Ta książka wydaje się być ciekawa. Kiedyś po nią sięgnę, ponieważ lubię język Greena. Który Will Grayson należy do Pana Zielonego? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Pana Zielonego należy ten hetero Will Grayson ;D Jest zdecydowanie warta przeczytania :)

   Usuń

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś i pozwalasz mi się rozwijać. Zostaw po sobie ślad; lubię, gdy wyrażasz swoją opinię. Chętnie się odwdzięczę i zajrzę do Ciebie, tylko zostaw link :)

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.